Ako vybrať akvárium?

Akvaristika je náročný koníček, ktorý sa vám odmení farebnými obrazmi

Nechajte sa aj doma unášať upokojujúcou krásou podvodného sveta. Akvaristika je krásny, ale náročný koníček. Obzvlášť v začiatkoch nepodceňte výber veľkosti akvária a vhodného príslušenstva, vďaka ktorému zaistíte živočíchom a rastlinám priaznivé a zdravé podmienky k životu.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 4 min.

Pred výberom

Vaše skúsenosti

Pri zaobstarávaní akvária hrajú vaše doterajšie skúsenosti dôležitú úlohu. Pokiaľ s akvaristikou ešte len začínate, bude pre vás vhodnejšia akvarijná súprava. Ide o kompletne vybavené akvárium vrátane technického príslušenstva. Vďaka tomu vám na začiatok odpadne starosť s rozhodovaním, čo všetko je ešte potrebné dokúpiť.

Ak sa už v tejto oblasti pohybujete dlhšiu dobu, bude pre vás možno zaujímavejšie akvárium bez výbavy, kde si jednotlivé doplnky (napr. rastliny do akvária) kupujete sami. Na to potrebujete vedieť odhadnúť, aká silná filtrácia je do vášho akvária vhodná, aký kompresor, osvetlenie akvária a krytie. Počítajte tiež s vyššími nákladmi ako pri akvarijnej súprave.

Akvarijné sety

Akváriá bez výbavy

Druh vody

Lákajú vás exotické morské ryby, medúzy alebo sasanky? Dávate prednosť osvedčenej sladkovodnej klasike? Rozdiel sa nenachádza len v obsahu soli vo vode a druhovom zložení rastlín, ale hlavne v nárokoch na údržbu nádrže a celkových nákladoch na prevádzku. Vybudovanie sladkovodnej nádrže je výrazne jednoduchšie a aj prevádzka je podstatne lacnejšia.

Pri výbere rýb dbajte na vlastnosti jednotlivých druhov a ich vzájomnú znášanlivosť. Z každého druhu by ste si mali kúpiť vždy viac kusov, pretože väčšina rybiek sa cíti lepšie v spoločnosti.

Rozpočet

Všeobecne vychádza lepšie akvarijná súprava, ktorú môžete zaobstarať od niekoľkých pár eur, v závislosti od veľkosti a prevedenia. Na cenu má samozrejme vplyv aj to, či sa jedná o sladkovodné, alebo oveľa drahšie morské akvárium. Na samotnej veľkosti akvária sa neoplatí šetriť, pretože čím väčšie, tým je ľahšie na údržbu a lepšie pre rybičky. Ušetriť sa do istej miery dá na príslušenstve.

Nie sú rybičky vaším jediným zvieracím kamošom? Ako sa starať o tých štvornohých sa dozviete v našom článku Vráťte im lásku dokonalou starostlivosťou.

Parametre

Rozmery

Ako sme už načrtli vyššie, s rozmermi akvária by sa nemalo šetriť. Okrem toho, že väčší priestor je pre rybičky určite prívetivejší, aj vám bude lepšie slúžiť. Ľahšie sa vám bude udržiavať konštantná teplota aj kvalita vody.

Najčastejšími rozmermi sú:

  • 60 × 30 × 30 cm s približným objemom 54 l
  • 80 × 35 × 40 cm s objemom nad 100 l
  • 120 × 40 × 50 cm s objemom viac ako 240 l

Objem

Vyberajte podľa počtu a veľkosti rybičiek a rastlín. Niektoré druhy rýb však potrebujú ešte viac priestoru, než by sa k ich veľkosti mohlo zdať. Často sa odporúča začínať so 60–80l akváriom. Pre ryby dlhšie ako 10 cm bude vhodnejšie akvárium od 120 l. Existuje však aj oveľa drobnejší variant - nano akvárium. Je však vhodné iba pre malé živočíchy žijúce skôr na dne.

Objem Vhodný živočích
Do 20 l bojovnice, živorodky, krevetky, slimáci
30–60 l menšie ryby do 5 cm, nie viac ako 20 kusov
100 l menšie ryby do 5 cm, alebo pár 10 cm
200 l väčšie sladkovodné aj morské ryby, napr. skaláre
300 l veľké tropické druhy, bohaté dekorácie

Hrúbka skla

Ovplyvňuje to, ako veľmi je akvárium náchylné na prasknutie. Udáva sa v milimetroch a jej ideálnu hodnotu zistíte pomeraním dĺžky a výšky akvária. V nasledujúcej tabuľke môžete nájsť, aká hrúbka je vhodná pre najčastejšie rozmery nádrží.

Rozmer (dĺžka × výška v cm) Hrúbka skla (v mm)
60 × 30 4,1
80 × 30 4,4
120 × 40 7
120 × 50 8,9
140 × 60 11,6

Tvar

Okrúhle akvárium

  • Nie je vhodné na chov rýb, pretože sa v ňom horšie orientujú
  • Problém by ste navyše mali aj s umiestňovaním príslušenstva na filtráciu
  • Okrúhle akvária sa preto skôr hodia ako dizajnové prvky s vodnými rastlinami

Okrúhle akvária

Rohové akvárium

  • Akvárium so skrinkou je praktickým prevedením, ktoré šetrí priestorom
  • Ponúkajú sa kúsky s rovnou alebo dizajnovo zaujímavejšou prehnutou prednou stranou
  • Vyrábajú sa z plaveného floatového skla, pričom zabrúsené hrany skla sú lepené
  • Bezpečnostným prvkom sú stenové a priečne rozpery
  • Pred nákupom si ale overte, že na daný rozmer zoženiete vhodné osvetlenie

Rohové akváriá

Obdĺžnikové akvárium

  • Klasický pravouhlý tvar, ktorý je pre rybičky najvhodnejší
  • Neobmedzuje ich pohyb a poskytuje dostatok úkrytu
  • Okrem kvádrov môžete zaobstarať aj kockové akvárium a šesťuholníkové
  • Tieto varianty pri pohľade z určitých uhlov skresľujú, čo môže pomôcť vyniknúť menším exemplárom

Obdĺžnikové akváriá

Vypuklé akvárium

  • Ryby je v ňom možné pozorovať z rôznych smerov
  • Zaoblené predné sklo ponúka maximálny výhľad
  • Vytvára moderný prvok v byte aj v kancelárii
  • Nevýhodou môže byť mierne deformovaný pohľad

Vypouklá akvária

Betáriá

Špeciálnym akváriom je tzv. betárium, ktoré je určené pre Bettu bojovníčku, druh nenáročnej labyrintnej ryby. Jednoduchá údržba s minimálnym objemom je preto ideálnou voľbou pre začiatočníkov. Majte však na pamäti, že tento druh je, ako už názov napovedá, veľmi agresívny voči ostatným rybám, preto sa chová samostatne v špeciálnych akváriách.

Betária

Na čo sa zamerať

Materiál

Najčastejšie sa stretnete so skleneným, alebo plastovým akváriom, pričom medzi tie najkvalitnejšie spadajú sklenené akvária lepené syntetickým kaučukom.

Medzi jeho hlavné výhody patrí jednoduchá údržba a životnosť materiálu, ktorý nepodlieha korózii ani v slanej vode. K tomu sú náchylné sklenené akvária s kovovým rámom. Alternatívou ku kovovým rámom sú novodurové tesnenia, ktoré sú vhodnejšie pre morské akvária. Nelepené celosklenené varianty sú záležitosťou malých akvárií do 40 l.

Plastové akvária sú čo do tvaru a designu variabilnejšie a tiež ľahšie pri prevoze. V mnohom sa podobajú lepeným nádržiam, sú ale náchylnejšie na poškriabanie a deformáciu.

Sklenené akvária

Plastové akvária

Umiestnenie

Základným pravidlom je, aby ste akvárium neumiestňovali tam, kde do neho priamo svieti slnko. Slnečné lúče totiž podporujú tvorbu rias a ohrievajú vodu, ktorej teplota by mala zostať čo najstálejšia. Preto je najlepším variantom pokojne aj tmavší pokojný kút, kedy sa o prísun svetla postará umelé osvetlenie akvária. Okolo nádrže predovšetkým potom priamo nad akváriom si nechajte dostatok miesta.

Dôležitou položkou je tiež komoda, alebo skrinka pod akvárium, ktorá musí mať dostatočnú nosnosť pre plnú nádrž a prípadné doplnky. Akvárium môžete zakúpiť aj v súprave priamo s podstavcom. V takom prípade ho neumiestňujte priamo naň, ale najskôr podložte mäkkou výplňou. Pokiaľ kupujete vysoko objemové akvária napr. 500 l a viac, nezabudnite skontrolovať nosnosť podlahy.

Príslušenstvo

Filtrácia

Na odstránenie voľne plávajúcich nečistôt a odbúravanie škodlivých látok slúži filter. Deje sa tak prostredníctvom mechanického, chemického a biologického čistiaceho procesu. Najvhodnejšie sú potom také filtre, ktoré spájajú všetky 3 mechanizmy.

Zobraziť viac
  • Pri mechanickej filtrácii sa nečistoty zachytávajú v zrnitom materiáli filtra. Filter je potrebné čistiť, aby sa nachytaný neporiadok nezačal rozkladať a špiniť vodu. Akonáhle sa v ňom usadia baktérie, bude filter vodu čistiť aj biologicky.
  • Biologická filtrácia je zaistená prospešnými baktériami usadenými vo filtri. Tie sa podieľajú na odbúravaní dusíka v nádrži, a pomáhajú predchádzať vzniku nebezpečných dusitanov, ktoré môžu viesť až k zaduseniu rýb.
  • Počas chemickej filtrácie voda preteká cez špeciálne sorbenty vo filtri, ktoré dokážu z vody viazať napr. dusíkaté látky či ťažké kovy.

Filtre sa delia na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sa umiestňujú priamo do akvária, a pokiaľ majú zabudované vlastné čerpadlo, môžu v menších nádržiach vytvárať aj väčší prúd vody. Vonkajšie sú umiestnené zvonku a za pomoci čerpadla sa voda hadicami privádza a vracia späť. Pamätajte na to, že ani ten najvýkonnejší filter neudrží vodu stále čistú, stále treba vodu pravidelne vymieňať.

Akváriové filtre

Osvetlenie

Ako bolo povedané vyššie, pre rybičky je ideálny tmavší pokojný kút, do ktorého nesvieti priame slnko. Z toho dôvodu je akvárium potrebné vybaviť umelým osvetlením. Najlepším riešením sú podlhovasté žiarivky s takým spektrom žiarenia, ktoré vyhovuje akváriovým rastlinám. Klasické žiarovky rozhodne na účel osvetlenia nádrže nestačia. Žiarivky by v akváriu mali svietiť zhruba 10–12 hodín denne bez prestávky tak, aby simulovali kolobeh dňa a noci.

Osvetlenie do akvárií

Ak sa vám v nádrži premnožia riasy, dobu svietenia skráťte – na poludnie svetlo na 2 hodiny vypnite.

Vykurovanie a chladenie

Väčšina rýb vyžaduje určitú stálu teplotu vody, ktorá sa pohybuje okolo 22–26 °C. Požadovanú stálu teplotu spoľahlivo zaistí ponorný elektrický ohrievač so zabudovaným termostatom. Ohrievač vyberajte predovšetkým podľa výkonu vo wattoch (W), pričom pre väčšinu nádrží v bežne vykurovaných miestnostiach postačí výkon okolo 0,5 W na 1 l objemu nádrže. Pri odkalovaní, alebo výmene vody, nezabudnite ohrievač odpojiť od elektrickej siete. Cez letné obdobie je možné kúrenie nechať úplne vypnuté.

Pri morských akváriách sa vám potom môže hodiť aj chladenie. Kvalitná chladiaca jednotka zaistí, že bude dobre odvádzaný teplý vzduch od osvetlenia akvária a zároveň v prípade potreby dodá chladnejšiu morskú vodu.

Ohrievače do akvárií

Dekorácie

Interiér akvária môžete podľa svojej fantázie doplniť najrôznejšími dekoráciami, ako sú kamene, korene a drevá. Okrem estetickej funkcie poskytujú dekorácie rybám potrebný úkryt. Vzhľad môžete ďalej spestriť pozadiami pripomínajúcimi podmorskú krajinu. Pozadie jednoducho nalepíte na zadnú časť skla.

Dekorácie do akvárií

Kamene do akvarií

Pozadie do akvárií

Testy a úprava vody

Pomocou praktických testovacích prúžkov a kvapkových testov zmeriate pH vody, jej tvrdosť aj obsah jednotlivých prvkov. Na základe vykonaných testov môžete kvalitu vody upraviť špecializovanými prípravkami. Testovacie prúžky sa hodia na rýchle overenie kvality vody. Oveľa presnejšie sú potom kvapkové testy. Tie však musíte uchovávať mimo dosahu svetla a v chlade.

Úprava vody a testy

Zobraziť ďalšie príslušenstvo
  • Teplomer - meria teplotu vody a sleduje jej kolísanie. Oplatí sa zaobstarať kvalitný a čo možno najpresnejší model. Nameraná hodnota sa totiž môže líšiť pri niektorých lacnejších teplomeroch až o niekoľko stupňov.
  • Čerpadlo - postará sa o prevzdušňovanie a cirkuláciu vody v nádrži.
  • Kompresor - zaisťuje prísun vzduchu. Dostatočný obsah kyslíka vo vode je jedným z predpokladov zdravého vodného ekosystému.
  • Odkalovač - určený na čistenie dna akvária je tvorený odkalovacím zvonom a hadicou. Na výmenu vody budete potrebovať hadicu s väčším priemerom, aby mohla voda rýchlejšie odtekať. Na odkalovanie voľte naopak hadicu užšiu, nebude sa do nej nasávať piesok.
  • Piesky - dno akvária môžete založiť pieskom alebo špeciálnym substrátom. Predtým sa používal výhradne štrkový piesok, ktorý slúži najmä ako substrát pre koreniace vodné rastliny. Tento piesok však neobsahuje žiadne živiny. Hodí sa teda skôr pre tých akvaristov, ktorým ide primárne o chov rybiek, a nie rastlín. Pokiaľ je vaším cieľom pestovať náročnejšie rastliny, zvoľte ílové substráty.
  • Magnetické stierky - praktické riešenie na čistenie skla, pri odstraňovaní rias a iných usadenín.
  • Sieťka - slúži k ľahkému odchytávaniu rybičiek. Ak máte viac nádrží, majte aj viac sieťok.
  • Kŕmitko - pomôže automaticky udržať kŕmenie na jednom mieste a zamedzí rozptyľovaniu po celej hladine.
  • Rastliny - rastliny v akváriách nie sú zďaleka len estetickým doplnkom, ale zaistia stabilnú biologickú rovnováhu. Poskytujú možnosť prirodzeného úkrytu rybám a ich poteru. Novo založené akvárium je vhodné spočiatku vysadiť čo najväčším množstvom nenáročných a rýchlo rastúcich podvodných druhov rastlín. Až po dobe 2–3 mesiacov, kedy sa podmienky v akváriu stabilizujú, môžete pristúpiť k zasadeniu náročnejších a pomalšie rastúcich rastlín.

Rady na záver

Denná údržba

Rybičky by ste mali podľa druhu kŕmiť aspoň raz denne takým množstvom, ktoré sú schopné zjesť do 5 minút. Pravidelne kontrolujte počet aj správanie rybičiek. Ak spozorujete u niektorej z rýb príznaky choroby, premiestnite ju do zvláštneho akvária a začnite liečbu. Pri novo zasadených či presadených rastlinkách si všímajte, či sa dobre uchytili. V prípade ich uvoľnenia z dna ich znovu zasaďte.

Týždenná údržba

Raz za týždeň až dva vyčistite predné sklo od rias a usadenín. Raz za 10 – 14 dní treba vymeniť vodu, pričom presná frekvencia závisí od počtu rýb a rastlín. Pokiaľ máte nádrž bez rastlín iba s rybičkami, budete musieť vodu čistiť častejšie. Vodu, ktorú budete do akvária dávať, nechajte najskôr odstáť. Nevymieňajte však naraz celý objem, ale len zhruba tretinu. Ak budete meniť viac ako 30 % vody, dbajte na to, aby sa teplota doplňovanej vody čo najviac blížila tej v akváriu.

Mesačná údržba

Raz za 3–4 týždne z dna nádrže odkaľte zvyšky z potravy a výkalov, ktoré spracovali baktérie. Použite na to odkalovací zvon a hadicu. Pri zníženom prietoku vody filtrom preperte filtračné náplne vo vode vopred odpustené z nádrže.